W tym miejscu znajdą Państwo pytania dotychczas zadane naszemu ekspertowi oraz udzielone na nie odpowiedzi. Część opublikowanych porad ze względu na zmianę przepisów lub produkowanego asortymentu może być nieaktualna. W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt z ekspertem.
- Show All
- Bloczki
- Chemia budowlana
- Fundamenty
- Inne pytania
- Konstrukcja
- Ocieplenie
- Ściany
- System dociepleń
- Wykończenie ścian
Ile potrzeba pustaków Solbet do budowy domu Noelia bis 2m?
Ile potrzeba pustaków Solbet do budowy domu Noelia bis 2m?
Zadane pytanie:
Kupiłam projekt domu Noelia bis 2m, czy jest możliwość aby Państwo mi powiedzieli ile pustaków 24cm i 12cm potrzebuje na budowę.Odpowiedź Solbet:
Po kontakcie z firmą projektową udało nam się dowiedzieć, że zestawienie materiałów do projektu Noelia bis 2m jest dostępne wraz z kosztorysem. Przelicznik m2 na sztuki bloczków jest bardzo prosty. Na 1 m2 przypada zawsze 7 sztuk bloczków SOLBET niezależnie od grubości muru. Krótką poradę jak policzyć zużycie bloczków na 1 m2 ściany znajdzie Pani tutaj. Bloczki z betonu komórkowego łatwo się docina, a więc nie ma żadnych elementów uzupełniających, ponieważ nie są potrzebne (tak, jak przy innych materiałach). Ale jeśli ściany będę o grubości 24cm, to czasami wysokość kondygnacji wykonuje się z płytek wymurowanych na boku (po to, by dorównać mury do projektowanej wysokości kondygnacji). Z poważaniem Tomasz Rybarczyk Product Manager SOLBETJak zabezpieczyć mur na zimę?
Jak zabezpieczyć mur na zimę?
Zadane pytanie:
Mam pewne zapytanie. Nie udało mi się zalać stropu przed zimą. Dopiero zdążyłem zalać słupy narożne i nadproża okien. Muszę jeszcze 1 warstwę domurować oraz wszystkie działowi. Czy bloczkom się coś stanie? Mam się obawiać, że zima je uszkodzi?Odpowiedź Solbet:
Na zimę można zostawić mury przykryte od góry. Zacinający deszcze i śnieg nie powinny uszkodzić materiału. W załączeniu zdjęcie ilustrujące, jak to można zabezpieczyć. Jeśli by się chciało murować bloczki w temperaturach około 0 stopni, to polecam naszą zaprawę zimową 0.7. Jeśli chodzi o ściany działowe, to mam dla Pana istotną wskazówkę. Ściany działowe na parterze najlepiej murować po wykonaniu stropu, nie będą wówczas przeszkadzać w trakcie wykonywania szalunków pod strop. Natomiast ściany na stropie powinno się murować dopiero po usunięciu szalunków pod stropem, jak strop już się ugnie. Pozdrawiam Tomasz Rybarczyk Product Manager SOLBET
Po jakim czasie od wybudowania domu wykonywać tynki wewnętrzne?
Po jakim czasie od wybudowania domu wykonywać tynki wewnętrzne?
Zadane pytanie:
Chciałabym wiedzieć po jakim czasie od wybudowania domu za pomocą bloczków Solbet 600 można otynkować wewnętrzne ściany i ruszyć z pozostałymi pracami (z założeniem że elewacja zew. będzie wykonana dopiero po 6 miesiącach). Pozdrawiam JustynaOdpowiedź Solbet:
Po wymurowaniu ścian, wykonaniu stropów, wymurowaniu ścian poddasza lub piętra, wykonaniu dachu, pokryciu dachu, rozszalowaniu stropów, wykonaniu ścian działowych, wstawieniu stolarki, wykonaniu instalacji przychodzi czas na wykonanie tynków wewnętrznych. To wystarczająco dużo czasu, by można było roboty te wykonywać w tej sekwencji bez jakichkolwiek przestojów. To, że elewacja nie będzie wykonana, to też nie będzie przeszkadzać. Jedynie należy zawsze pamiętać, by roboty były prowadzone w odpowiednich warunkach pogodowych. Jeśli chodzi o wybór tynku to więcej informacji znajdzie Pani tutaj. Pozdrawiam mgr inż arch. Tomasz Rybarczyk Product Manager SOLBETW jaki sposób łączyć ściany działowe do ścian nośnych?
W jaki sposób łączyć ściany działowe do ścian nośnych?
Odpowiedź Solbet:
Do budowy ścian działowych (nienośnych) stosuje się bloczki z betonu komórkowego o szerokości 10 cm i 12 cm. Ze względu na dużą dokładność bloczków, ścianę można wymurować na zaprawę murarską do cienkich spoin do betonu komórkowego SOLBET 0.1. Ściany działowe najlepiej łączyć do ścian nośnych za pomocą łączników stalowych. Łączniki stalowe umieszcza się na etapie murowania ścian nośnych w co trzeciej warstwie, w miejscu, gdzie ma być połączenie ze ścianą działową. W przypadku, gdy łącznik będzie umieszczany w spoinie, ważne jest, aby był otulony zaprawą. Łączniki można też przybić do ścian nośnych, jak będą już one wykonane. Wtedy trzeba je odgiąć, jak będzie murowana ściana działowa.
Łącznik powinien trafiać w spoinę, w co trzeciej warstwie bloczków. Poniżej załączam rysunek.