Czy beton komórkowy Solbet 400 jest odpowiedni dla ścian nośnych w domu jednorodzinnym?
Czy beton komórkowy Solbet 350 jest odpowiedni dla ścian nośnych w domu jednorodzinnym?
Zadane pytanie:
Czy odmiana 350 Solbetu może być zastosowana na ściany nośne budynku jednorodzinnego, obciążenie stropem żelbetowym oraz dachem z dachówki cementowej?Odpowiedź Solbet:
Do murów jednowarstwowych bez ocieplenia stosuje się najniższą klasę gęstości, czyli 350. Są to bloczki SOLBET Ideal o szerokości 42 cm. Tego rodzaju ściany bez ocielenia spełnia wymagania izolacyjności cieplnej, które są zawarte w rozporządzeniu. Mury jednowarstwowe są dosyć grubę, więc mają niewielką smukłość, co jest korzystne ze względów konstrukcyjnych. Mury o takiej grubości przy stosunkowo niewielkiej wytrzymałości na ściskanie bloczków spełnią swoje zadanie w kontekście konstrukcyjnym i zapewnią im właściwa izolacyjność cieplną. Przeniosą obciążenia z dachu obciążonego nawet dachówką cementową oraz obciążenia z dowolnego stropu żelbetowego. Tego typu rozwiązanie jest powszechnie stosowane. Pozdrawiam Tomasz Rybarczyk Product Manager SOLBETCzy beton komórkowy traci właściwości cieplne z biegiem lat?
Czy beton komórkowy traci właściwości cieplne z biegiem lat?
Zadane pytanie:
Słyszałem opinie iż beton komórkowy po latach traci swoje właściwości. Nie ma swoich parametrów i ciężko utrzymać ciepło.Odpowiedź Solbet:
Ta opinia nie jest prawdziwa. Nia ma żadnych oznak starzeniowych powodujących pogorszenie właściwości betonu komórkowego w czasie. Zwaracamy uwagę natomiast na świeżo wybudowane budynki. Po zakończeniu budowy budynku, w ciągu około 3 lat budynek wysycha i jego wilgotność się stabilizuje. Dzięki temu de facto parametry cieplne struktur budynku są lepsze po tych trzech latach niż bezpośrednio po jego wybudowaniu. Dotyczy to właśnie ścian. Pozdrawiam Tomasz Rybarczyk Product Manager SOLBETJak osiągnąć niski współczynnik U z betonem komórkowym Solbet?
Jak osiągnąć niski współczynnik U z betonem komórkowym Solbet?
Zadane pytanie:
Lepszy współczynnik U: Proszę o wskazanie ze wzg na współczynnik U lepszego rozwiązania (chciałbym zejść poniżej U - 0,20: - Solbet optimal -kl gęst. 600, 24 cm + jaka grubość styropianu i czy nie za gruba warstwa? - może lepiej - kl. gęst. 500, 24 cm + 15 cm? - a co pan myśli o - kl. gest. 500-600, 30 cm + jaki styropian? Czy klasa gęstości 500 vs 600 to we współczynniku U istotna różnica? Dziękuję i pozdrawiam!Odpowiedź Solbet:
Odpowiedzią na zadane pytania są zamieszczone poniżej wykresy. Widać, że różnica pomiędzy klasą gęstości 500 i 600 jest niewielka. Ze względu na większą wytrzymałość na ściskanie sugeruję zastosować bloczki klasy gęstości 600. Do obliczeń przyjąłem styropian o obliczeniowym współczynniku lambda 0,04W/mK. Oferta styropianów jest bardzo bogata, więc jest w czym wybierać. Wiele zależy od zasobności portfela inwestora, który sam wie, jaką kwotę może przeznaczyć na poszczególne prace (w tym ocieplenie). Pozdrawiam Tomasz Rybarczyk Product Manager SOLBET


Czy wilgoć i przymrozek mogą uszkodzić strukturę betonu komórkowego?
Czy wilgoć i przymrozek mogą uszkodzić strukturę betonu komórkowego?
Zadane pytanie:
Wilgotny beton komórkowy: Czy mogło się coś stać z bloczkiem, który jest wilgotny, ze względu na spływającą wodę po polewaniu zalanego stropu wodą. Jak na moje oko, wilgotność na zasadzie ciemniejszego koloru bloczka, w dotyku niemokry. Nad ranem pojawił się mały szron na samochodach, co oznaczało lekki przymrozek w nocy z 30-09-2012 na 01-10-2012. Czy mogło to spowodować uszkodzenie struktury bloczków wilgotnych z opisu? Jaka ewentualnie temperatura i wilgotność mogłaby mieć destrukcyjny wpływ.
Odpowiedź Solbet:
Zamarzająca w bloczku o dużej porowatości oraz o dużych porach woda ma miejsce na zwiększenie swojej objętości na wskutek zamarznięcia. Dlatego mróz nie powinien powodować uszkodzeń bloczków. Materiał radzi sobie z zawilgoceniem. Duże pory wpływają na to, że beton komórkowy nie ma wysokiego podciągania kapilarnego. Duża porowatość powoduje też to, że woda grawitacyjnie z niego szybko odpływa i materiał szybko wysycha. Tymczasem proszę obserwować strukturę materiału i w miarę możliwości unikać przyczyn permanentnego zawilgocenia bloczków. Docelowo powierzchnie ścian z bloczków powinny być zabezpieczone przed wpływami atmosferycznymi oraz możliwością występowania wilgoci w innych elementach budynku. Dlatego powinno się ściany zabezpieczać hydroizolacjami oraz wyprawami zewnętrznymi. Więcej informacji nt. budowy zimą znajdzie Pan pod linkiem: https://www.solbet.pl/budowa-domu-zima-czy-jest-mozliwa/ Pozdrawiam Tomasz Rybarczyk Product Manager SOLBETJak wybrać materiały do docieplenia ściany z gazobetonu, aby uniknąć punktu rosy?
Jak wybrać materiały do docieplenia ściany z gazobetonu, aby uniknąć punktu rosy?
Zadane pytanie:
Punkt rosy i opór cieplny ściany: Chcę docieplić dom zbudowany ok. 30 lat temu. Zgodnie z zapewnieniami poprzedniego właściciela ściana wykonana jest z gazobetonu na zewnątrz grubości 24 cm w środku pustka powietrzna 3-4 cm i od wewnątrz gazobeton 12 cm. Nie wiem jaka była klasa gęstości. Pustaki murowane były na zaprawie cementowo-wapiennej. Brak tynku zewnętrznego. Proszę o podanie tego współczynnika dla tych pustaków i jeśli to możliwe wyliczenie współczynnika dla ściany jaką przedstawiłem oraz jakim styropianem ją docieplić. Myślę o styropianie grafitowym (który Pana zdaniem jest lepszy?) o współczynniku 0,031 i grubości 10 cm lub 12 cm. Czy gdzieś w środku ściany nie będzie wkraplała się para wodna? Czy to jest dobry pomysł?Odpowiedź Solbet:
Kiedyś produkowano bloczki z betonu komórkowego o gorszych parametrach izolacyjności cieplnej niż obecnie. Trzeba by było przyjąć współczynnik lambda dla tych bloczków na poziomie 0,25 W/mK. Jeśli przyjąć, że powyższe założenia odpowiadają temu, co jest wbudowane oraz gdyby ocieplono ściany styropianem o grubości 12 cm, to uzyska Pan współczynnik U=0,20 W/m2K. W zasadzie w tej chwili to jest jedyna możliwość wykonania termoizolacji. Można by było wypełnić pustkę powietrzną metodą wdmuchiwania, ale jest to niewielka grubość i nie wiadomo, czy się wszędzie dojdzie z termoizolacją, więc sugeruję wykonanie termoizolacji na zewnątrz. Pozdrawiam Tomasz Rybarczyk Product Manager SOLBETCzy można murować betonem komórkowym Solbet podczas deszczu?
Czy można murować betonem komórkowym Solbet podczas deszczu?
Zadane pytanie:
Murowanie w czasie deszczu: Proszę o informację, czy na klej cienkowarstwowy Solbet można murować ściany z Solbetu 24cm w czasie deszczu i po intensywnym deszczu? Czy deszcz ma wpływ na parametry wymurowanej w takich warunkach ściany?Odpowiedź Solbet:
Witam, Nic nie stoi na przeszkodzie, by, jak delikatnie siąpi murować. Natomiast jeśli mocno leje, to po pierwsze szlifowanie kolejnych warstw staje się kłopotliwe, po drugie padający deszcz wymywa zaprawę a po trzecie to murowanie jest nieprzyjemne. W zasadzie, jak mocno pada, to murowanie w jakiejkolwiek innej technologii i z innych elementów (ceramicznych, silikatowych) też z tego względu nie wchodzi z punktu praktycznego w rachubę. Jeśli to możliwe można użyć tymczasowych plandek na stelażu, by przynajmniej podczas murowania nie padało mocno na murowany fragment ściany.Pozdrawiam Tomasz Rybarczyk Product Manager SOLBET