Czy gruntować ściany z betonu komórkowego przed ociepleniem?
Czy gruntować ściany z betonu komórkowego przed ociepleniem?
Zadane pytanie:
Gruntowanie przed ociepleniem: Czy trzeba ściany z betonu komórkowego gruntować przed wykonaniem ocieplenia? Czy można ocieplać za pomocą pianki, czy lepsza do tego materiału będzie metoda mokra?Odpowiedź Solbet:
Przy ocieplaniu należy kierować się wskazówkami producenta systemu ociepleń. Zazwyczaj gruntowanie jest wymagane. W ten sposób zwiększamy przyczepność i czystość podłoża, więc jest to zabieg podwyższający pewność tego rozwiązania. Proponuję oczyszczenie ocieplanej ściany z kurzu i pyłu budowlanego oraz zagruntowanie powierzchni za pomocą gruntu akrylowego głębokopenetrującego SOLBET 12.2. Ocieplenie ścian można wykonać w dowolny sposób, jeśli dany system jest dopuszczony do tych celów. Najczęściej stosuje się ocieplenie za pomocą styropianu lub wełny. Piankę (chodzi o metodę natryskową) najczęściej używa się przy ocieplaniu poddaszy. Pozdrawiam Tomasz Rybarczyk Product Manager SOLBETJakie rozwiązania wybrać do dodatkowego docieplenia ścian zewnętrznych?
Jakie rozwiązania wybrać do dodatkowego docieplenia ścian zewnętrznych?
Zadane pytanie:
Docieplenie ścian zewnętrznych: Chcę ponownie położyć elewację i rozważam dodatkowe ocieplenie muru zewnętrznego. Mam mur klasyczny, tj. od wewnątrz tynk cementowy ok. 1-2 cm, belix 24 cm (Prefabet Lubartów, najprawdopodobniej klasa gęstości 600), styropian 8 cm (M15) i belix 12 cm, tynk mineralny. Jaki izolator położyć i jakiej grubości?Odpowiedź Solbet:
W obecnej chwili ma Pan ścianę o współczynniku na poziomie U = 0,28 W/m2K. Jeśli zastosuje Pan dodatkowe ocieplenie np. grubości 6 cm, to uzyska Pan współczynnik U = 0,20 W/m2K. To już będzie bardzo dobry parametr. Będzie też spełnione wymaganie ujęte w rozporządzeniu Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Można oczywiście dać większą grubość ocieplenia. Pozdrawiam Tomasz Rybarczyk Product Manager SOLBETJak dodać izolację do istniejących ścian zewnętrznych bez uszkodzenia elewacji?
Jak dodać izolację do istniejących ścian zewnętrznych bez uszkodzenia elewacji?
Zadane pytanie:
Dodatkowa izolacja ścian: Mam dom z pustaka – gazobeton, ściany zewnętrzne: grubość 24 cm plus styropian 12 cm. Zastanawiam się nad dodatkowym ociepleniem i wolałbym ocieplić cały dom od zewnątrz niż od wewnątrz. Jakie mam możliwości? Czy mogę, bez niszczenia obecnej elewacji dołożyć dodatkową warstwę izolacyjną? Z jakiego materiału i o jakiej grubości?
Odpowiedź Solbet:
Można ułożyć nowe ocieplenie na już istniejącym. Trzeba by było dowiedzieć się, który z producentów systemu ocieplenia dopuszcza zastosowanie „ocieplenia na ociepleniu”. Wykonuje się to w podobny sposób jak wykonywanie ocieplenia w nowo wykonanym budynku. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie styropianu, ponieważ ma niewielką masę. Sugeruję zastosowanie łączników mechanicznych, którymi zamocuje się ocieplenie do warstwy nośnej muru. Będą to specjalne kołki, które powinny być na tyle długie, aby przechodziły przez obie warstwy ocieplenia i zakotwiły się dobrze w murze. Trzeba będzie również wymienić parapety zewnętrzne w budynku na szersze oraz wykonać ponownie ocieplenie glifów. Należy wykonać warstwę zbrojoną na ociepleniu. Oczywiście „podwójnie” ocieplony budynek należy jeszcze jego elewację wykończyć za pomocą strukturalnego tynku zewnętrznego. Takie wykończenie ma tę zaletę, że jest lekkie, więc za bardzo nie obciąży drugiej warstwy termoizolacji. Pozdrawiam Tomasz Rybarczyk Product Manager SOLBETCzy warto ocieplać ściany z betonu komórkowego zarówno od zewnątrz, jak i od środka?
Czy warto ocieplać ściany z betonu komórkowego zarówno od zewnątrz, jak i od środka?
Zadane pytanie:
Docieplanie zewnętrzne i wewnętrzne: Buduję dom z Solbetu Optimal 600 24 cm mam pytanie czy można ocieplić 15 cm po stronie zewnętrznej i 3 cm styropianu po stronie wewnętrznej. Chodzi o to, żeby nie ogrzewać niepotrzebnie ścian zewnętrznych. (Wiem, że system styropianowy dwustronny doskonale działa na rynku zachodnim, ale wypełniany jest betonem i ma doskonałe parametry). Na to tynk cem.-wap., lub płyta gipsowa Dodam, że budynek będzie miał system rekuperacji i pompę ciepła. Dziękuję za odpowiedź.